نماز- �������� �� �������������� ����������

تاریخ: 29/01/1393 ساعت: 21:20 بازدید: 193 نویسنده: فیاض آقایی

چگونه ثابت میشه که منظور قرآن از واژه "صلوه" همین نماز امروزی هستش؟
ممنون میشم جوابم رو بدین

 

جواب رو داخل ادامه مطلب براتون زدم شاید کسی دیگه همین سوال رو داشته باشه


وا‍‍‍ژه «صلاه» در اصل به معني دعا بود، در قرآن نيز موردي وجود دارد كه «صلاه» در معني اوليه لغويش استعمال شده است؛« خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَكِّيهِمْ بِها وَ صَلِّ عَلَيْهِمْ إِنَّ صَلاتَكَ سَكَنٌ لَهُمْ وَ اللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيم»[1](از اموال آنها صدقه ‏اى (بعنوان زكات) بگير، تا بوسيله آن، آنها را پاك سازى و پرورش دهى! و (به هنگام گرفتن زكات،) به آنها دعا كن؛ كه دعاى تو، مايه آرامش آنهاست؛ و خداوند شنوا و داناست).


كلمه" صل" از" صلاة" و به معناى دعا است، و از سياق استفاده مى ‏شود كه مقصود از اين دعا، دعاى خير به جان و مال ايشان است، هم چنان كه از سنت چنين به يادگار رسيده كه آن جناب در برابر كسى كه زكات می ‏داده چنين دعا می ‏كرده كه: خدا به مالت خير و بركت مرحمت فرمايد.[2]


«صلاه» بعدا از معني لغوي به معني اصطلاحي در شرع تبديل شد كه به اعمال خاصي كه با تكبير شده و به سلام نماز خاتمه مي يابد اطلاق مي شود.[3]


موارد بسياري از كاربرد واژه«صلاه» به معني شرعي آن در قرآن وجود دارد مانند؛« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِذا نُودِيَ‏ لِلصَّلاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلى‏ ذِكْرِ اللَّهِ وَ ذَرُوا الْبَيْعَ ذلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ»[4]( اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! هنگامى كه براى نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سوى ذكر خدا بشتابيد و خريد و فروش را رها كنيد كه اين براى شما بهتر است اگر مى ‏دانستيد).


« وَ أَقيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ ارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعين‏»[5]( و نماز را بپا داريد، و زكات را بپردازيد، و همراه ركوع كنندگان ركوع كنيد).


بسيار روشن و واضح است كه صلاه در اين موارد به معني نماز اصلاحي به كار رفته است، زيرا در روز جمعه نماز جمعه برپا مي شود و براي اقامه آن اعلام صورت ميگيرد و ركوع يكي از اركان صلاه به معني نماز است.

 

[1] - سوره توبه،آيه103.
[2] - ترجمه تفسير الميزان، ج‏9، ص: 512

[3] - البحر المحيط فى التفسير، ج‏1، ص: 65

[4] - سوره جمعه،آيه9.
[5] - سوره بقره،آيه43.


موضوعات:مقالات ,

بر چسب: ,
سوال-ی-خواننده-محترم- سوال-ی-خواننده-محترم- سوال-ی-خواننده-محترم- سوال-ی-خواننده-محترم- سوال-ی-خواننده-محترم- امتیاز : 1025 دیدگاه(0)